Strona główna

 

Zbliża się okres zbiorów owoców leśnych. Czarne jagody, jeżyny, poziomki to smaczne i wartościowe owoce zawierające szereg składników mineralnych i witamin. Czasami jednak mogą one stanowić pewne zagrożenie zdrowotne, ponieważ mogą być zanieczyszczone jajami bąblowca czyli tasiemca wieńcogłowego. Głównymi nosicielami tego pasożyta są mięsożerne zwierzęta leśne, głównie lisy.

 

Zarażenie człowieka następuje poprzez połknięcie jaj, z których w jelicie cienkim człowieka uwalnia się postać larwalna, która wraz z krwią wędruje po całym organizmie. Może usadawiać się właściwie w każdym narządzie ciała ludzkiego, gdzie się rozrasta wytwarzając torbiele.

 

Przed zachorowaniem może nas ustrzec jedynie profilaktyka, dlatego powinniśmy odłożyć jedzenie owoców leśnych do momentu powrotu do domu i starannego umycia ich wodą – nie jedzmy więc ich prosto z krzaka. Myjmy również ręce po każdym kontakcie ze zwierzęciem, ponieważ jaja tasiemca mogą znajdować się również na sierści zwierząt domowych. Nie pozwalajmy naszym psom zjadać surowego mięsa oraz pamiętajmy o odrobaczaniu naszych milusińskich. Te proste sposoby mogą uchronić przed zakażeniem.

 

W powiecie włoszczowskim, na szczęście nie notuje się przypadku bąblowicy - ale nie zwalnia nas to od przestrzegania zasad higieny, gdy sięgamy po czarne jagody i inne owoce leśne. Koniecznie trzeba je umyć przed jedzeniem.

 

 

Pamiętajmy mycie wszystkich owoców, również owoców leśnych, może ustrzec nas przed wieloma groźnymi chorobami.

 

 

18 lipca 2016 roku w Przedszkolu Samorządowym Nr 2, oś J. Brożka 14 we Włoszczowie pracownik promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej PSSE we Włoszczowie zorganizował spotkanie edukacyjne pod hasłem "Promyk zdrowia", które miało na celu uświadomienie dzieciom potrzeby dbania o własne zdrowie i przestrzegania zdrowego stylu życia. Mówiono o utrzymaniu należytej higieny ciała, kształtowaniu umiejętności rozpoznawania czynników chroniących i czynników ryzyka wpływających na zdrowie. Informowano jak zdrowo i bezpiecznie spędzić wakacje oraz co należy robić, by unikać zakażeń groźnymi bakteriami, oraz dużo uwagi poświęcono profilaktyce antytytoniowej.

 

Omówiono przykłady zdrowej żywności. Dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpiecznego opalania oraz przestrzegano przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV i jak postępować po ukąszeniu przez kleszcze, komary i żmije.

 

Po części teoretycznej odbyło się szereg konkursów, quizów, rebusów. Dzieci z zainteresowaniem brały udział w zajęciach.

 

 

Przemoc wobec dzieci jest bardzo poważnym problemem społecznym. Badania w tym zakresie wskazują, że 60% Polaków akceptuje klapsa jako sposób wychowania, a 40 % akceptuje bicie dzieci. W Polsce obowiązuje prawo zakazujące bicia dzieci.

 

Należy pamiętać, że przemoc wobec dzieci to nie tylko kwestia przemocy w rodzinie. Coraz częściej mamy też do czynienia z przemocą rówieśniczą.

 

Działania na rzecz profilaktyki przemocy wobec dzieci mają charakter dwojaki. Jednym z nich jest zapobieganie powstawaniu przemocy, drugim wczesne wykrywanie przemocy i podejmowanie interwencji w celu jej przerwania. Również działania wspierające rodzinę, np. pomoc położnej w sprawowaniu opieki nad dzieckiem, prowadzą do ograniczania stresu i napięcia w rodzinie, a tym samym zapobiegają przemocy emocjonalnej i fizycznej.

Czytaj więcej...

 

 

 

Państwowy Zakład Higieny oraz Główny Inspektorat Sanitarny

zapraszają

pracowników sektora usług pozamedycznych

FRYZJERÓW, KOSMETYCZKI I TATUAŻYSTÓW

na

BEZPŁATNE SZKOLENIA

w ramach projektu

„ZAPOBIEGANIE ZAKAŻENIOM HCV”

Biorąc udział w szkoleniu dowiecie się Państwo:

- na jakie zagrożenia jesteśmy narażeni podczas wykonywania zabiegów w gabinetach usług upiększających?
- co możemy zrobić, aby ochronić siebie, klientów oraz pracowników przed zakażeniami krwiopochodnymi? 
- jak postępować przy skaleczeniu ostrymi narzędziami?
- jak skutecznie zadbać o właściwą higienę rąk i sprzętu?
- jakich środków dezynfekcyjnych powinniśmy używać?
 

KAŻDY UCZESTNIK SZKOLENIA OTRZYMA

BEZPŁATNE MATERIAŁY SZKOLENIOWE ORAZ CERTYFIKAT!


Na szkoleniach nie obowiązuje rejonizacja.


Lista zaplanowanych szkoleń wraz z adresem i terminem na stronie internetowej:
http://szkoleniehcv.pzh.gov.pl/

 

osoba do kontaktu:
Michał Moskal
(tel. 606 503904, e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Konkurs "Oddal to wszystko, co szkodzi zdrowiu!"

Dbasz o zdrowie? A może jesteś miłośnikiem fotografii i nie rozstajesz się ze smartfonem? Połącz obie pasje! Oddal to wszystko, co szkodzi zdrowiu! Weź udział w konkursie! To bardzo proste!

 

1. Pobierz darmową aplikację Oddal to z Google play lub App store

2. Za jej pomocą zrób zdjęcie, czemuś niezdrowemu, co źle wpływa na zdrowie!

3. Prześlij zdjęcie do 30 czerwca za pomocą elektronicznego formularza na stronie www.oddalto.gis.gov.pl

Pokaż, że warto żyć bez nałogów!

Na najciekawsze prace czekają cenne nagrody

Z regulaminem konkursu możecie zapoznać się na stronie www.oddalto.gis.gov.pl oraz www.pth.pl

Razem raźniej? Konkurs „Oddal to” również dla szkół!

Druga cześć konkursu „Oddal to” przeznaczona jest dla gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Do wygrania nagrody dla szkół o łącznej wartości 20 000 zł!! Zasady są proste:

1. Uczniowie robią zdjęcia za pomocą aplikacji Oddal to;

(Którą można pobrać na stronach: sklepu Google play lub App Store),

2. Następnie ze zdjęć, klasa czy nawet cała szkoła, przygotowuje pracę wykorzystującą zrobione przez uczniów zdjęcia (np. kolaż, infografika, plakat);

3. Pracę, zapisaną na nośniku cyfrowym, przesyłacie do nas na adres Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Konkurs dla szkół jest dłuższy! Prace zbiorowe można wysyłać, aż do 30 września, tak aby wszyscy zdążyli przygotować propozycje pokazujące, że to co niezdrowe należy oddalić!

Dokumenty do konkursu dla szkół znajdziecie poniżej.

Źródło: GIS

 

Do pobrania:

Formularz zgłoszeniowy

Oświadczenie

Oświadczenie rodzica - opiekuna prawnego

Regulamin konkurs

Komunikat dotyczący kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli.

 

więcej informacji